Rapoo- It solutions & Corporate template

04-6062111

צור קשר

kehilanetshluchot@gmail.com

שלח דוא"ל

אתר הנצחה לתושבי הישוב .
יהי זיכרם ברוך...''


דף הנצחה לרותם מרים  ז"ל
(28/11/1940 - 23/11/2022)     ( כז חשון תש"א  -  כט חשון תשפ"ג )

אימא אהובה שלנו,

את כבר היית בגיא צלמוות, עם פלישת הגרמנים ימ"ש ואת ילדה קטנה כמעט בת 3 נמסרת ע"י הוריך נתן ואלישבע דסברג ובעזרת המחתרת ההולנדית למסתור בפנסיון באמסטרדם. ביום הולדת 3 סבתא אלישבע-אימא שלך בקשה מפעילת המחתרת, אנס ואן דם, לבקר אותך במסתור ולהביא לך בובה כמתנת יומולדת (מאז הייתה לך חיבה מיוחדת לבובות). אנס הגיעה לפנסיון ושמעה שהיו כאן גרמנים שזיהו אותך כילדה יהודייה ואמרו שיבואו בעוד מספר ימים לקחת אותך ולהעלותך לרכבת למזרח.

אנס לא חשבה פעמיים, גייסה 2 בחורים צעירים פעילים במחתרת ההולנדית אשר התחפשו לגרמנים ולמחרת בשעת בוקר מוקדמת פרצו לפנסיון וחטפו אותך משם למקום מבטחים, על מעשה זה הם הוכרו כחסידי אומות עולם.

הגעת לביתם של טרוקה ולי נאבן (שגם הם הוכרו כחסידי אומות עולם), וארבעם בניהם לכפר סוולחן בדרום הולנד, שם נשארת עד סוף המלחמה. משהסתיימה המלחמה חזרת לחיק משפחתך אשר ברובה שרדה ולעוד כ- 30 ילדים יתומים שאומצו בבית הילדים שפתחו סבא וסבתא.

אימא ,שנים אמרת שאת לא מרגישה ניצולת שואה, אבל כשהוצע לנו להשתתף בפרויקט תיאטרון עדות של עירית ועזרא דגן הסכמת וכך זכיתי לעבור איתך תהליך כ"כ מיוחד ומעצים, שבו את משתפת ונפתחת כמו שאף פעם לא שמעתי... אמנם שאלת האם יש דרכי מילוט מהפרויקט ואכן מישהו שם למעלה שמע אותך וביום שההצגה עלתה באולם האזורי לפני כשנתיים, אושפזת בפעם הראשונה ואני ישבתי לבדי על הבמה חרדה וכ"כ דואגת לך.

מזה שנים שאני עונדת על אצבעותיי 2 טבעות האחת טבעת הנישואים שלך והשנייה טבעת של סבתא אלישבע. אני מרגישה יום יום על גופי ובשרי את שרשרת הדורות, שרשרת של נשים כ"כ עוצמתיות, ענוות ומיוחדות שנתינה לאחר הייתה נר לרגליהן.

כמה טוב עשית בעולם הזה אימא, התנדבת במשמר הגבול במתמיד, בבית אבות הדסים בבית שאן, בגלגלי אהבה למען ילדי ב"ח אלין בירושלים, בשומר החדש ביחד עם אבא, והכל בשקט האופייני לך. היית אישה של מעשים ופחות של דיבורים.

היה לך חלום להדליק משואה ביום העצמאות לתפארת מדינת ישראל שכה אהבת, לפני מס שנים ניסינו, שלחנו מכתבים אך לא נענינו. אימא בשבילנו את המשואה המאירה את הדרך לכולנו, דרך של אהבת הזולת, של נתינה, של יושרה, של עשיה, של חריצות, של צניעות וענווה ושל טוב לב.

אימא'לה, הפרידה כ"כ קשה לי אך יחד עם זה אני מבינה שזו דרכו של עולם וזכיתי אתמול להיפרד ממך במילים טובות, בשירים ששרתי לך, בליטופים, בנשיקות וכך גם מלווה אותך בליבי בדרכך האחרונה.

תפגשי שם למעלה את סבא וסבתא ואת אחייך שכ"כ אהבת, לקס שהיום חל יום פטירתו לפני 15 שנה, ברוך שנפל במלחמת יום כיפור, אורי שנפרדנו ממנו אחרי מסע שורשים משפחתי, חיהל'ה ויוחנן שדאגת לו ועזרת היכן שרק יכולת גם כשאת בעצמך כבר חולה.


הוסף< חזרה לאתר הנצחה
shluhot abc
ab מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות